ЗАЯВА ПРО МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ УКРАЇНИ ТА ЇЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ – ВІД МІЖНАРОДНОГО ЦЕНТРУ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО МИСТЕЦТВА ТА АСОЦІАЦІЇ ВІЗАНТИНОЗНАВСТВА ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

1 березня 2022 року

Як наукові організації, що займаються вивченням і збереженням культурної спадщини Середньовіччя, Міжнародний центр середньовічного мистецтва (International Center of Medieval Art – ICMA) та Асоціація візантійських студій Північної Америки (Byzantine Studies Association of North America – BSANA) засуджують напад Росії на Україну, який спричинив постійну загрозу для життя людей, мистецьких скарбів та культурної спадщина. Ми рішуче виступаємо проти заяв Президента Російської Федерації В. В. Путіна, опублікованих у його есе «Про історичну єдність росіян та українців» у липні 2021 року. Хоча назва нібито передає братерство, справжньою метою путінського есе було делегітимізувати Україну як країну. Це було частиною постійних спроб Росії сфальсифікувати українську історію та привласнити її території та пам’ятки. Путін тенденційно стверджував, що Москва є законною спадкоємицею середньовічної держави Київської Русі, «продовжуючи традиції давньоруської державності», тоді як українська нація є продуктом різноманітних «спотворюючих» впливів, що походять із Заходу. У промові Путіна від 21 лютого 2022 року також було заявлено, що Україна не має легітимності як національна держава, і висловлено претензії на її культурну спадщину як «невід’ємну частину нашої [Російської Федерації] власної історії, культури та духовного простору». Хоча історія України є невід’ємною частиною територіальної, духовної та ідеологічної ідентичності Росії, ідентичність України не зводиться до того, щоб бути попередницею Росії. Унікальну історію, мистецтво та культуру України слід визнавати, поважати та захищати у ці тривожні часи.

Занадто часто наші власні сфери досліджень були долучені до того, що не дослідили успадковані наративи, які відносять український народ, його історію та пам’ятники під рубрику «Росія», тим самим допомагаючи полегшити історичні викривлення, більш чітко оприявнені президентом Путіним. Визнаючи незмінну складність переплетених історій Росії та України, ми також визнаємо право України на культурне надбання власної території. Пам’ятки Київської Русі в Києві, Чернігові та інших місцях є скарбами східнохристиянської традиції та світової культурної спадщини. Вони належним чином охороняються та керуються законно обраним урядом України, його міністерствами культури та приватними установами. Більше того, як історики, ми підкреслюємо саме різноманіття регіону, яке применшує есей Путіна. Як і більшість середньовічних регіонів, Україна була домом для народів різних етнічних груп і релігійних конфесій. Єврейська, ісламська та вірменська громади, серед інших, були невід’ємною частиною культурного життя цього регіону в середні віки, а їхнє мистецтво та архітектура зберігається у межах України. Ми також підтверджуємо постійну різноманітність її сучасної національної держави, а також спільнот ЛГБТКІА+ в країні, які стикаються з великими небезпеками під час російського вторгнення. Ми підтримуємо наших колег, чия детальна робота над історією України становить найбільший виклик монолітному та міфічному погляду Путіна на історію.

Ми щиро закликаємо до виведення російських збройних сил з території України, до захисту всіх людей у регіоні та до повернення культурної спадщини її законним зберігачам.

Виконавчий комітет,
Рада директорів, партнерів та Комітет адвокатури
Міжнародного центру середньовічного мистецтва

Керівна рада Асоціації візантійських студій Північної Америки

Byzantine News, Special Issue, March 2022

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s