Вадим Чепіженко. Міжнародна наукова конференція “ХІІ Читання пам’яті професора П.Й. Каришковського” (Одеса, 12-13 березня 2018 р.)

Шановні друзі та колеги!

До Вашої уваги пропонуємо репортаж викладача кафедри історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ ім. І.І. Мечникова Вадим Чепіженко з Міжнародної конференції ХІІ Читання пам’яті професора П.Й. Каришковського, першого завідувача кафедри історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ імені І.І. Мечникова (з 1963 р. по 1988 р.). Дізнайтесь, що і як відбувалось на секції “Європейської історії доби середньовіччя та раннього модерного часу”!

Організаторами конференції виступили кафедра історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ імені І.І. Мечникова, Одеський археологічний музей НАНУ та Грецький фонд культури (Одеса). Голова Оргкомітету – Irina Nemchenko, завідувач кафедри історії стародавнього світу та середніх віків ОНУ.

У роботі конференції взяли участь 71 дослідник з 15 наукових центрів шести країн (України, Грузії, Молдови, Польщі, Румунії, Словаччини). Вони працювали в рамках 6 секцій, ми зупинимо увагу лише на роботі секції «Європейська історія доби середньовіччя та раннього модерного часу».

 

Детективну історію про зрив арабо-візантійської угоди 689 р. представив у своїй доповіді харківський історик-візантиніст Андрій Домановський. Дослідник вміло розбирає хитросплетіння взаємних арабо-візантійських звинувачень, звертає увагу на слов’янський фактор. Серед причин скасування домовленості – підкуп арабами слов’янських союзників Візантії.

Львівський історик Dmytro Dymydyuk зосередився в своєму виступі на реконструкції за писемними джерелами особливостей фортифікації та облогової техніки Багратидської Вірменії кінця IX – середини ХІ ст. Особливу увагу було приділено зв’язку вірменських військових новацій з візантійськими та арабськими зразками.

Палеографічний аналіз уривку середньовічного рукопису надав у своїй доповіді дослідник з КНУ імені Тараса Шевченка Олександр Охріменко. Майстерно оперуючи методами спеціальних історичних дисциплін (палеографії, кодикології, історичної рукописної фрагментології), О.С. Охріменко зміг датувати рукопис, встановити музичний кант та окреслити перспективи подальшого вивчення манускрипту, особливо акцентувавши увагу на проблемах використання та функціонування середньовічних рукописів в новий час.

Відомий фрагмент «Історії» Яна Длугоша за 1415 р. став об’єктом аналізу одеського візантиніста Oleg Lugovyi. Дослідник звернувся до обставин зустрічі польського короля Владислава ІІ Ягайла з послами візантійського імператора та константинопольського патріарха. О.М. Луговий прослідкував, хто входив до складу посольства та яка була його місія. Історик висунув ідею, що в травні 1415 р. в Снятині з Ягайлом зустрілося те саме візантійське посольство, яке в березні того ж року вело перемовини з московським царем, а потім і з Великим князем Литовським Вітовтом.

Два погляди на королівську владу в революційній Англії середини XVII ст. знайшли відображення в статті аспірантки ОНУ О.С. Івченко. Героями її розвідки стали рояліст Джон Спелмен та прибічник Парламенту в його боротьбі з королем Філіп Хантон. Дослідниця, ґрунтуючись на матеріалах трактатів цих двох політичних мислителів, констатує, як багато спільного було в їх поглядах, втім розбіжності у трактуванні королівської прерогативи завадили конституційним роялістам та парламентаристам вирішити протиріччя та об’єднати зусилля для збереження монархії в Англії 40-х рр. XVII ст.

Узагальнюючий зріз розвитку класичних медієвістичних студій в сучасній Україні (1992 – 2016 рр.) представив завідувач кафедри нової та новітньої історії ОНУ О.Б. Дьомін. Було проведено систематизацію та типологізацію медієвістичних досліджень, що велися в Україні протягом останніх двох десятиліть. Доповідач виокремив ключові проблеми досліджень з середньовічної тематики та викладання історії середніх віків.

Матеріали конференції було опубліковано: Стародавнє Причорномор’я. Випуск ХІІ / Голов. ред. І.В. Нємченко. – Одеса, 2018. – 632 с. До збірки увійшла 92 статті за матеріалами конференції.

Учасники Читань відзначили високий науковий рівень представлених доповідей та дискусії, а також бездоганну організацію конференції. Прийнято рішення про необхідність проведення в березні 2021 р. ХIІІ Читань пам’яті професора П.Й. Каришковського, присвячених сторіччю вченого.

URL

One comment on “Вадим Чепіженко. Міжнародна наукова конференція “ХІІ Читання пам’яті професора П.Й. Каришковського” (Одеса, 12-13 березня 2018 р.)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s