Вадим Арістов: …не складається з Європою? – можна згадати про Візантію…

Володимир Маслійчук:
Важливе питання, яке виринає і у Ваших працях. Візантія і Русь. Наталя Яковенко влучно зазначила щодо Речі Посполитої «вона пішла, аби залишитися». Як Ви вважаєте щодо Візантії (чи вона теж залишилася?) для України і візантійської спадщини, чи й досі роль тієї давнини є значимою, чи надто затерлися питання «спадщини»?

Вадим Арістов:
Між значенням Речі Посполитої та Візантії для України є суттєва відмінність. Річ Посполита була тут, на цій землі, а Візантія – ні. Річ Посполита – надзвичайно важливий період в українській історії (а також в історії України). Натомість Візантія була для наших країв «імпортом», далеким зразком, який наслідували дуже вибірково. Візантія не мала такого впливу на глибинні структури суспільства, як Річ Посполита (або ширше – «литовсько-польська доба»).

Зараз «візантійська спадщина» України цілком може бути предметом історичної політики. Такі речі завжди актуалізують у політичному і громадському просторі, щоб сформувати певний образ себе, своєї спільноти, що відповідає моменту. Актуальний польсько-європейський напрямок? – витягаємо з «шухляди» Річ Посполиту; не складається з Європою? – можна згадати про Візантію, багатоликий «Орієнт» тощо. А взагалі, Ви праві, питання «спадщини» зараз дуже популярні. Мені ж завжди було цікаво дослідити не «популярне», не «мейнстрімне», або принаймні поглянути на зворотний бік «популярного» і «мейнстрімного».

Повний текст інтерв’ю
доступний на сайті historians.in.ua
за посиланням:
http://www.historians.in.ua/index.php/en/intervyu/2405-vadim-aristov-gadayu-varto-zavzhdi-trimati-doslidnitski-ochi-rozplyushchenimi

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s