У трапезундському храмі Айя-Софія візантійські фрески закриватимуть для проведення намазу

80b0c10377dbdab46f7e5884e8bfc269

Для прикриття древніх християнських фресок візантійського часу на стінах храму Айя-Софія, перетвореного на турецьку мечеть, в причорноморському турецькому місті Трабзон, встановлюється спеціальна електронна система, яка буде висувати особливі штори, що закриватимуть фрески під час намазу, повідомляє Седмиця із посиланням на Christiantoday.

Під час реставраційних робіт в храмі будуть прибрані захисні шари та щити зі стінних розписів, а замість них буде встановлена високотехнологічна електронна система. Процес реставрації та переобладнання будівлі розпочнеться вже цього року, а проектна вартість робіт становить близько 2 мільйонів турецьких лір (500 тисяч доларів).

Ісмет Цалік, керуючий директор служби пам’яток старовини в Трабзоні, очікує, що оновлений храм стане надзвичайно популярним туристичним об’єктом, та пояснює процес закриття фресок. «Варто лише натиснути кнопку, і настінні розписи затягує непрозорий екран, після чого люди можуть зосередитися на молитві, а їхні погляди більше не відволікаються на зображення, – говорить Цалік. – Причому на час реставраційних робіт ми не плануємо закривати мечеть, і служби в ній йтимуть як звичайно».

Перший храм на місці нинішньої Айі-Софії був побудований візантійцями 360 року під ім’ям храму Святого Духа. Свого нинішнього вигляду будівля набула 537 року за часів візантійського імператора Юстиніана.

Храм було перетворено на мечеть 1461 року, після завоювання Трапезунда (нині Трабзона) султаном Османської імперії Мехмедом II, причому фрески у південній частині храму були повністю заштукатурені, оскільки приписи ісламу не допускають жодних релігійних зображень.

Як мечеть храм діяв до 1931 року, був закритий та знову відкрився 1935 року вже як музей за розпорядженням світського уряду тодішньої Туреччини. За прем’єрства Реджепа Ердогана, 2013 року, храм знову було перетворено на мечеть під тиском мусульманських націоналістів.

URL

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s