Чи постачала Священна Римська імперія вояків до Константинополя? Доповідь Олега Лугового на історико-філологічному семінарі в УКУ (28 вересня 2015 р.). Звіт про подію

28 вересня минулого року Олег Луговий в стінах нового корпусу УКУ мав виступ, на якому запропонував наблизитись до з’ясування недостатньо дослідженого фахівцями питання – чи були присутніми на службі у ромейських василевсів солдати іншого християнського імператора?

Для одеського історика зазначена тематика є логічним продовженням попередніх студій, адже Олег Михайлович знаний як автор низки студій про найманий контингент (росів та варангів) на службі Ромеї (X-XII ст.). Тепер дослідницька увага перемістилась далі на захід європейського континенту, в краї, вихідці з яких також були певним чином причетні до посилення візантійської обороноздатності.

lugowysseminar


Ключові ідеї виступу можна звести до наступних положень.

1. Вперше німці з Римської імперії, що на Заході, у ромейській армії з’явились у 1069 р. Доповідач з’ясовував причини їх появи. Окрім очевидних економічних причин запропоновано придивитись до величезних та багатолюдних паломництв до Святої землі, як до важливої передумови появи німецьких лицарів у Константинополі.

2. Вдруге бачимо німців у листуванні короля Конрада та імператорів Іоанна та Мануїла Комнінів у 1142-1145 рр. Це – яскравий приклад військового співробітництва та міжнародної домовленості про поставку військ.

3. Факт реального використання німців у 1149 р. породжує дискурс про розмаїття етнонімів. У текстах фігурують “германи”, які у Кіннама – французи, а у тексті Хоніата не піддаються чіткій ідентифікації. Олег Луговий вважає, що йдеться про німців. Отже, Хоніат називав Германами “своїх” німців, а “чужих” – аламанами. Окрім цього фігурує термін “неміці”. Отож, наявні три етноніми для одних і тих же німців.

4. 1189 р. Ісаак II Ангел ліквідував емвол аламанорум та передав його Венеції. З цього приводу постає низка питань – коли він з’явився, де знаходився, чи має до нього стосунок церква Ірини Перамської, чому ліквідований і чому саме Венеції переданий?

5. До вищесказанаого доповідач додав, що візантійці домовлялись не лише з королями та імператорами, а також із герцогами Австрійськими та Баварськими (навівши випадки 1167 та 1180-х рр).

Наостанок доповідач вказав, що від 1190-х років у джерелах акцент з оповідей про войовничих німців зміщується увагою до цивільних.

Після доповіді присутні мали низку запитань до Олега Михайловича, особливо жваво обговорювали особливості вживання ромейськими істориками етнонімів.

Фото люб’язно надано Іриною Папою

Advertisements

One comment on “Чи постачала Священна Римська імперія вояків до Константинополя? Доповідь Олега Лугового на історико-філологічному семінарі в УКУ (28 вересня 2015 р.). Звіт про подію

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s