Мінологій Василія II Болгаровбивці. 979-989 (1001-1016) роки

1

Апостольська Бібліотека Ватикану (Biblioteca Apostolica Vaticana) виклала у вільний онлайн-доступ цифрову 500-кадрову копію Мінологія Василія II Болгаровбивці (Vat. Gr. 1613) – найдавнішого збереженого ілюстрованого візантійського манускрипта у жанрі житійної літератури. Посвячувальний вірш свідчить, що книгу виготовили у 979-989 роках для імператора, ім’я якого він традиційно носить донині. Ряд дослідників, спираючись переважно на мистецтвознавчі аргументи, датує твір 1001-1016 роками.

Спершу Мінологій знаходився у Константинополі як власність візантійських імператорів, а з 14 ст. за незрозумілих обставин опинився у місцевого колоніста, генуезця Бартоломео ді Джакопо. Згодом рукопис перебував у міланського герцога Лодовіко Сфорца (1494-1499), від якого перейшов до родини Сфондрато. 1615 року кардинал Паоло Сфондрато подарував книгу папі Павлу V, після чого вона вже не покидала книгосховищ Ватикана.

Робота містить короткі житія святих і повідомлення про пам’ятні події церковної історії на період від 1 вересня до 28 лютого. Можливо існував наступний, нині втрачений, том Мінологія на другу половину року.

2

Особливу славу пам’ятці принесли її ілюстрації – 430 поліхромних високохудожніх мінітюр. Біля кожного зображення рукою переписувача вказане ім’я художника, що є унікальним фактом в історії візантійської книжкової ілюстрації. Загалом мініатюристів було 8: 79 сюжетів підписані ім’ям Пантолеона, 45 – Георгія, 61 – Михаїла Влахерніта, 67 – Михаїла Молодшого, 32 – Симеона, 48 – Симеона Влахерніта, 27 – Міни та 71 – Нестора.

3

Аналіз структури рукопису, системи розташування написів, зроблених, очевидно, вже після переплетенння аркушів, і стилю мініатюр говорить про те, що всі 8 майстрів працювали одночасно в одній майстерні. Один художник зазвичай виконував 4 мініатюри на одному подвійному аркуші, по 2 з кожного боку. Коли листи були зшиті в зошити (як правило, по 4 подвійних листа) і переплетені, мініатюри одного художника виявилися розділеними листами інших майстрів. Приблизно третина подвійних листів була виконана 2 майстрами спільно.

Частіше за інших разом на одному подвійному аркуші працювали Пантолеон з Георгієм і Міна з Нестором, з чого можна зробити висновок, що ці пари пов’язували відносини вчителів і учнів. Ймовірно, Пантолеон був головним майстром артілі – він виконав найбільше мініатюр, а його роботи відрізняються високою якістю виконання.

4

8 художників працювали з різним ступенем регулярності і в різному темпі: швидше за всіх – Міна і Нестор, повільніше – Георгій. Не всі ілюстрували Мінологій від першого і до останнього зошита: ім’я Міни зникає після 8-го зошита, а мініатюри майстра Симеона з’являються тільки в середині рукопису. Очевидно, одночасна робота такої великої групи виконавців потрібна була для виготовлення книги у відносно короткі терміни.

URL

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s