Наступ зледеніння послабив Візантію і створив Халіфат

359964964

Наступ ери зледеніння призвів до ослаблення Візантії в кінці першого тисячоліття і допоміг створенню першого Халіфату арабів і завоювання ними майже всіх колишніх володінь ромеїв, стверджують вчені.

 Про це повідомляють РІА Новини посилаючись на Nature Geoscience.

«Цей наступ льодовиків було пов’язано із найбільшим зниженням температури в Північній півкулі за останні 2000 років. Звичайно, враховуючи значну кількість невідомих факторів, не варто  стверджувати  наявність прямого зв’язку між цим феноменом і його можливим політичними наслідками, але їхній збіг відразу впадає в очі», – заявив Ульф Бюнтген з Федерального дослідного інституту Швейцарії в Бірменсдорфі.

Бюнтген і його колеги розкрили одну з можливих причин занепаду Візантійської імперії за часів Юстиніана і потенційно знайшли одну з причин спалахів чуми в той час, відновивши кліматичну історію Середньовіччя за кільцями давніх дерев, які росли на схилах Алтаю і австрійських Альп у «темні віки».

Дерева та інші види рослинності дуже чуйно реагують на найменші зміни кліматичних умов – підвищення або пониження температури, енергії сонячного випромінювання та інших факторів. Всі ці події відображаються на формі і товщині річних кілець – шарів деревини в стовбурі, який формується за сезон зростання. Вважається, що темні кільця відповідають несприятливим умовам середовища, а світлі – сприятливим.

Вивчивши структуру кілець, кліматологи виявили, що приблизно у VI–VII століттях нашої ери вся Земля пережила найсильнішу епоху різкого похолодання клімату і настання льодовиків, яка, якщо вірити дендрохронології, була пов’язана з низкою вивержень вулканів, що відбулися в 536, 540 і 547 роках н. е. Вчені назвали цей період малим льодовиковим періодом пізньої античності, або LALIA.

Подібні дати привернули увагу науковців – приблизно в цей же час у Візантії спалахнула знаменита чума Юстиніана, завезена з Єгипту чи з Близького Сходу, араби почали об’єднуватися в перші племінні утворення, імперія Сасанідів у Персії була зруйнована, Китай пережив черговий період занепаду, а слов’яни почали заселяти Балкани, конфліктуючи з ромеями-візантійцями.

Всі ці речі, як вважають автори статті, можуть бути пов’язані з LALIA – наприклад, падіння температур викликало зниження врожайності і змусило Візантію імпортувати хліб з південних регіонів імперії, що призвело до поширення чуми. Аналогічні речі могли послужити причиною падіння імперії Сасанідів, а також змусити слов’ян мігрувати з півночі на південні Балкани, а предків тюрків – в бік Китаю.

Не скрізь ці зміни були негативними – на Аравійському півострові вони, як показують кліматичні моделі, призвели до зростання рівнів опадів, збільшення поголів’я худоби і підвищення доступності їжі, що підвищило народжуваність серед арабів і у кінцевому підсумку призвело до появи ісламу і ідеології побудови «всесвітнього Халіфату».

Як підкреслюють науковці, вони не стверджують, що подібні кліматичні зміни були єдиним фактором, що керував усіма «переселеннями народів» і різними геополітичними катастрофами того часу. Тим не менш, роль клімату, на їхню думку, все ж варто враховувати під час вивчення таємниць історії Землі.

URL

Advertisements

One comment on “Наступ зледеніння послабив Візантію і створив Халіфат

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s