П’ята меморіальна лекція професора Ігоря Шевченка «Грецькі написи Києва епохи Петра Могили: церква Спаса на Берестові» (21.12.2015)

poster

21 грудня 2015 р., у понеділок, в Українському католицькому університеті відбудеться П’ята меморіальна лекція Ігоря Шевченка «Грецькі написи Києва епохи Петра Могили: церква Спаса на Берестові». Її виголосить дослідниця Наукового центру вивчення Сходу, Середземномор’я і Візантії в Парижі Віра Ченцова.

Нове дослідження розписів Преображенської церкви у Києві, відомої як церква Спаса на Берестові, виконані «перстами греків» у 1643–1644 рр., доповнить ті спостереження про грецьку мову і греків у Києві, які були зроблені професором Ігорем Шевченком у його блискучій статті «Багато свiтiв Петра Могили». Згадка церкви Спаса серед інших, розсписаних двома художниками, братами Йоаном та Георгієм, у листі московському патріярху Никону 1655 р. дозволило встановити імена майстрів, запрошених митрополитом Петром Могилою до Києва. Текст цього послання — певної подоби CV двох зографів зі списком прикрашених ними в різних місцях храмів, — написано рукою відомого грецького богослова Мелетія Сиріга, який у 1643 р. відвідав Київ для підготовки разом із владикою Петром Могилою тексту «Сповіді віри». У церкві Спаса особливу увагу привертає портрет митрополита, що підносить Христові Великому Архиєрею відновлений ним храм, і ктиторський напис, що містить алюзію до Святого Писання. Його грецький текст продовжує слова церковнослов’янською мовою, які колись були видно на сувоях Богоматері і Св. князя Володимира, зображених на фресці «Дар Петра Могили». Приховані біблійні цитати у цих текстах дозволяють зробити припущення, що київський митрополит хотів уподібнити відновлену ним церкву Спаса до храму царя Соломона.

Лекція відбудеться в академічному корпусі Українського католицького університету, вул. Козельницька, 2а, Лекторій (цокольний поверх).

Початок о 16:00 год.

Організовує кафедра класичних, візантійських і середньовічних студій УКУ.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s