Музичко О. Є. Південноукраїнська візантологія у 1920-х роках: підтримка вигасаючої традиції

Музичко О. Є. Південноукраїнська візантологія у 1920-х роках: підтримка вигасаючої традиції // Древнее Причерноморье. – Вып. 10. – Одесса: ФЛП «А. С. Фридман», 2013. – С. 438–444.

Еміграційна хвиля «вимила» поза межі країни багато видатних спеціалістів. До них передусім слід зарахувати професорів Н. Кондакова та О. Доброклонського, що уособлювали розвиток візантології в Одесі – провідному південноукраїнському центрі розвитку цієї дисципліни завдяки існуванню тут Новоросійського університету та Історико-філологічного товариства при ньому. Наприкінці 1910-х pp. О. Доброклонський читав курс історії візантійського мистецтва. За відгуком Н. Кондакова 23 червня 1919 р. Рада НУ одноголосно обрала його на кафедру візантійської філології та водночас висунула пропозицію про перейменування цієї кафедри на кафедру історії візантійської культури. Слід згадати і еміграцію С. Вілінського, М. Попруженка та ін.

Не менш постраждав від громадянського протистояння і другий за значенням центр південноукраїнської візантології – Крим, де довгий час діяла Таврійська вчена археографічна комісія (ТВАК). Не в останню чергу до кризи візантології спричинилися важкі матеріальні умови праці істориків, що ускладнювали систему відряджень, контактів, вкрай необхідних для осягнення такої важкої, багаторівневої дисципліни, загалом знижували наукові стандарти.

* * *

Хоча у 1920-х pp. дореволюційний потенціал візантиністки ані в масштабах усієї України, ані її півдня відновити так і не вдалося, в цей період спостерігаються послідовні намагання місцевих гуманітаріїв реанімувати майже вигаслу традицію шляхом відновлення традиційних наукових зв’язків, синтезування традиційно-позитивістських та нових, марксистських, методологічних підходів. Ця діяльність напевно принесла б досить вагомі наслідки, якщо б не була насильницькі перервана у 1930-х pp. До сьогодні в Україні візантологія не належить до провідних наукових дисциплін, перебуваючи за великим рахунком у стадії становлення.

Лінк для перегляду або завантаження повного тексту статті

Лінк для перегляду або завантаження повного тексту статті – 2

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s