Сучасні технології допомогли розшифрувати текст з 1500-річного сувою

fragment syvoyu

Передові технології вперше дозволили ізраїльським і американським експертам прочитати текст із обвуглене стародавнього сувою, якому близько 1500 років,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Седмицю.

Обвуглений шматок пергаменту VI століття нашої ери був знайдений на попелище стародавньої синагоги в Ейн-Геді на березі Мертвого моря ще в 1970 році, проте тоді жодна технологія не могла дати дослідникам можливість зрозуміти, що колись було написано на сувої.

“Найбільш передові технології дозволили нам практично розгорнути і прочитати сувій з уривками з Біблії, записаними близько 1500 років тому, – говорить Пніна Шор (Pnina Shor) з Ізраїльського управління старожитностей. – Після сувоїв Мертвого моря це найбільш значуща знахідка з біблійними письменами “. “Ми намагалися прочитати письмена відразу після виявлення, але, зрозуміло, безуспішно, – розповідає археолог Сефі Порат (Sefi Porat), один з членів команди, що працювала на руїнах синагоги в 1970 р – Досі ми не знали, що приховував цей обвуглений шматок пергаменту “. Порат розповів, що Ейн-Геді був єврейським селищем у візантійський період (IV-VII століття по Р. Х.). Згорілий сувій був знайдений у святому ковчезі великої синагоги з вишуканим мозаїчною підлогою. Селище було повністю спалено чи то під час набігу бедуїнів, чи то через конфлікт з візантійською владою, і ніхто з жителів ніколи більше не повернувся туди.

Крім сувою при розкопках в синагозі Ейн-Геді був знайдений бронзовий свічник і скринька для пожертв. Довжина фрагмента – всього 7 сантиметрів, і на перший погляд він схожий на звичайне вугілля. Однак, як було встановлено на даний момент, на цьому свиті написані вісім віршів Книги Левіт – третьої книги П’ятикнижжя (Тори), Старого Завіту і всієї Біблії. Ці вірші описують правила ритуального жертвопринесення. До минулого року сувій зберігався в темних сховищах Ізраїльського управління старожитностей, разом із сувоями Мертвого моря. Проте потім ізраїльська компанія Merkel Technologies запропонувала розшифрувати написи на сувої за допомогою свого мікро-КТ-сканера. Отримані тривимірні скани сувою були відправлені фахівцям університету Кентуккі, які розробили спосіб цифрової обробки зображень і представили перші фрагменти тексту. Шор вважає, що повний сувій містив весь текст Тори. Однак американські колеги попереджають: поки занадто рано думати, що весь пергамент з Ейн-Геді одного разу може бути розшифрований – це завдання занадто складне з технічної точки зору. Історики кажуть, що дане відкриття заповнює важливий пробіл між сувоями Мертвого моря, написаними більше двох тисячоліть тому , і кодексом Алеппо X століття. Нагадаємо, що раніше дослідникам за допомогою сучасних технологій також вдалося прочитати вміст стародавніх сувоїв , обпалених виверженням Везувію.

URL

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s