«Libération» наголошує: освіта без Візантії – продукування сліпих

image

Обговорюючи освітні реформи у Франції, «Libération» звернула увагу не те, що розділ історії «Візантійська імперія та Імперія каролінгів між Сходом і Заходом» потрапив у новій програмі до факультативної складової, що спричинить його «смерть» для переважної більшості учнів. Натомість розділ «Іслам: витоки, експансія та культура» є обов’язковим.

У ментальних мапах, які упорядковують наше бачення світу, бінарна опозиція «Сходу і Заходу» є одним із беззаперечно визначальних факторів, на чому наголошував Самуель Гантінгтон. Втім, як нам відомо, сучасні «далекосхідні» японці через експансію та сприйняття західних культурних цінностей є більш «західними» людьми, ніж мешканці Західної Європи.

З огляду на це відмова від вивчення Візантії стане ще одним кроком на шляху до відмови від тожсамости, до переінакшування ідентичності, – вважають автори статті. Варто говорити про Візантію не як про втрачений рай, а, говорячи словами Фернана Броделя, як про цивілізацію, що породила образи, визначальні для європейської ідентичності.

Саме Візантія створила ті образи, які стали підґрунтям культури Європи. Саме Візантія сприйняла римську мозаїку. Вона подарувала світові мініатюри на пергамені. Візантії сягає своїм корінням європейський живопис, праматір’ю якого є візантійська ікона. Чарівні «живі» картинки братів Люм’єр, цифрове зображення і, як наслідок, усі засоби масової інформації й формати, що наповнюють всесвіт нашого електронного офісу. І знову, і ще раз – Візантія! Візантія – назавжди!

Чи матимуть підлітки на своїх смартфонах можливість поміркувати про цивілізацію, що створила перевагу сприйняття зображення над текстом?

Огляд статті:

Le collège sans Byzance, ou la fabrique des aveugles
Gilles FUMEY Géographe, université Paris-Sorbonne et Georges SIDÉRIS Historien

Libération. 12 mai 2015

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s