Візантійські написи: історія в камені на узбережжі Чорного моря

5.6Херсон (Херсонес). Будівельний напис Зинона, 487-488 рр.

У Лондоні пройшла презентація нового онлайн-видання “Ancient Inscriptions of the Northern Black Sea”. Завданням проекту є публікація (в друкованій та електронній формі) російською та англійською мовами нового корпусу грецьких та латинських написів Північного Причорномор’я з численних грецьких міст і поселень, що існували від третьої чверті VII століття до н. е. і до падіння Константинополя в ХV ст. н. е. Видання продовжує традицію першого корпусу написів Північного Причорномор’я, виданого епіграфістом і філологом Василем Латишевим у 1885-1901 роках під назвою “Inscriptiones antiquae Orae Septentrionalis Ponti Euxini graecae et latinae” у трьох основних томах і перевиданим 1916 року з доповненнями першим томом. На знак спадкоємності нині використовується та сама назва в різномовних перекладах і вже усталена в історіографії абревіатура IOSPE.

Ще одним попередником проекту вважається випущений 1965 року окремий том “Корпус боспорских надписей” (The Corpus of Bosporan Inscriptions = Corpus Inscriptionum Regni Bosporani, CIRB), який включає 1316 текстів. Після цього не було опубліковано жодного доповненого і оновленого тому, відповідно, знахідки останніх 40 років не були узагальнені і досі лишаються розпорошеними по числених локальних публікаціях, присвячених Північному Причорномор’ю. Новий IOSPE покликаний заповнити цю прогалину.

Корпус включає написи на камені, кераміці, металі і кістці з 33 античних і візантійських міст, що існували на території сучасних України та Росії. Робота над першими чотирма томами ще триває – їхня структура передбачає класифікацію написів у вигляді двох серій: серія 1 – лапідарні написи, серія 2 – графіті і діпінті. Усередині кожної серії написи будуть згруповані за місцем походження: (I) Тіру та її околиці, (II) Ольвія та її околиці, (III) Херсонес, Західний, Південний та Центральний Крим і (IV) Боспор. Далі кожний том підрозділятиметься на підгрупи на основі географічних, лінгвістичних або хронологічних критеріїв. На першій стадії проекту будуть опубліковані лапідарні написи: близько 5000 текстів, приблизно втричі більше, ніж у корпусі Латишева. Розмір текстів коливається від одного слова до декількох десятків рядків – залежно від категорії, ступеня збереження і можливості відновити втрачений текст.

Нині на сайті оприлюднений п’ятий том, що становить окреме зібрання знайдених в Північному Причорномор’ї візантійських грецьких написів, датованих періодом від V ст. н. е. по 1475 рік, а також християнських написів IV ст. Оригінали текстів знаходяться в музеях Криму, Тамані та інших музеєсховищ України, Росії та Франції, або in situ – на скелях та стінах будівель. Автор п’ятого тому Андрій Виноградов (Вища школа економіки, Москва) особисто оглянув і вивчив всі доступні об’єкти. У вступі дається коротка історія зібрання та вивчення епіграфічних пам’яток, нарис палеографії, опис типів і формул, що зустрічаються в написах, основні відомості про датування і мовні особливості.

Грецький текст дається у двох варіантах: дипломатичному, тобто буквально повторює знаки оригіналу, і критичному, тобто реконструйованому вченими у первісному вигляді. Доступний також переклад на російську та англійську, науковий коментар і фотографії.

У найближчих планах публікація третього тому, присвяченого Херсонесу і його околицям.

Нове видання IOSPE стало можливим за діючої підтримки Фонду Левендіса та підтримки у минулі роки низки інших доброчинних фондів з США, Великої Британії, Швейцарії та Росії. У проекті бере участь міжнародна група епіграфістів, координаторами є Аскольд Іванчик (Інститут загальної історії РАН, Москва / Національний центр наукових досліджень, Бордо, Франція) та Ірина Полінська (Кінгс Коледж, Лондон).

* * *

На відміну від інших регіонів античного світу, в Північному Причорномор’ї набагато частіше зустрічаються написи на вапняку, ніж на мармурі. Це пояснюється природною бідністю північного узбережжя Понту Евксинського (Чорного моря, буквально “моря гостинного”) покладами мармуру. У Гірському Криму багато написів знайдені на скельних вапнякових поверхнях, найчастіше на стінах печер і печерних храмів.

Наприклад, написи 213 і 214 (XIV-XV ст.) з печерного монастиря Чилтер-Мармара у скельній ніші: “Господи, допоможи рабу Твоєму Власію” і “Господи, допоможи”, “Раб Божий Лука (?). У 6911″. Ці два написи відносяться до типу інвокатівних, тобто звертальних, який став особливо популярний у середньовізантійский період. Такі написи часто повторювали одну і ту ж формулу, наприклад “Господи (Христос), допоможи” (Κύριε (Χριστέ), βοήθει), “Господи помилуй” (Κύριε, ἐλέησον), “Господи, спаси” (Κύριε, σῶσον).

Інший поширений тип написів – надгробні та пам’ятні, а також будівельні, присвятні, літургійні та апотропеічні (приклад останнього типу: “Біжи, заздрість: Христос тебе жене”). Цікаво, що у візантійську епоху майже повністю зникли громадські та державні написи, величезна кількість яких дійшла від більш раннього античного періоду.


Партеніт. Будіельний напис Даміана, 1427 р.

Добре представлені будівельні написи, серед яких одна з найраніших пам’яток V тому IOSPE – напис на оборонній стіні в Херсонесі (Севастополь, Крим) датується кінцем IV ст.: “За владик наших, вічних августів, непереможних, Флавіях Фе[о]досієві та Аркадієві та за сприяння працьовитого Флавія Віта, трибуна, і будівельників побудована стіна Х[ер]сона, за [··? ··] Євферія, чудового [коміта (?)]“.

Херсон (Херсонес). Будівельний напис Феодосія і Аркадія, 392-393 рр.

Інший будівельний напис, на сто рок ів раніший, знайдений у Пантікапеї (Керч, Крим): “Альфа, омега (?). Доброї долі. За Тіберія Юлія Дойптуна, доброчесного царя, друга цезаря і друга римлян, споруджена ця вежа; і за єпарха Ейсгудія, за коміта Спадіна, секретаря, за пер[шого над ком]ітами Савага і за [наглядача] за роботами [такого-то], 20 горпіея; за будів[ництва такого-то,] магістра. [У 7 .. році (?)”.]

У першому рядку напису можна побачити християнські символи: хрест, альфу і омегу – різьбяр хотів “християнізувати” античну формулу “Доброї долі” (Ἀγαθῇ τύχῃ), поширену в текстах дохристиянського часу.

Пантікапей. Будівельний напис Тіберія Юлія Дойптуна, 479-492 рр.

За матеріалом Альони Чепель на http://polit.ru.

URL

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s