Презентація збірки “Софія Київська: Візантія. Русь. Україна” вип. IV у Музеї видатних діячів України (11.03.2015)

11 березня 2015 р. Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України разом з Музеєм видатних діячів України презентували 4‑й випуск збірки “Софія Київська: Візантія. Русь. Україна”. Презентація відбулась у Музеї Михайла Старицького.

Відкрила презентацію заступник директора Музею з наукової роботи Ольга Гураль. Безпосередньо збірку презентували її упорядники Дмитро Гордієнко та Вячеслав Корнієнко.

IMG_8531

Як повідомили доповідачі, четвертий випуск вже добре відомої як в Україні, так і за її межами, збірки “Софія Київська: Візантія. Русь. Україна” було присвячено 170‑літтю від дня народження видатного візантиніста Никодима Павловича Кондакова, життя і творчість якого нерозривно пов’язані і з Україною.

Як і попередні випуски, збірка представляє доробок сучасної української візантиністики, яка все ще перебуває в стані становлення і свого “розлучення” з сім’єю сусідньої російської школи візантиністики. В таких умовах нагальною є потреба пошуку і опрацювання національних традицій, формування власної історіографії, власне бачення минулого цієї науки в України, чому насамперед має слугувати уведення в науковий обіг комплексу джерел, чому й присвячено першу частину збірки. Як наголосили упорядники, матеріал українських архівів відображає не лише раніше не знані епізоди з біографії Никодима Кондакова, а й дає можливість окреслити його місце в історії як української візантиністики, так і культури загалом. Важливими для розвитку української школи візантиністики є рецензії М. Грушевського на праці Н. Кондакова, які на сьогодні залишаються майже не поміченими візантиністами, проте саме вони дають погляд на творчий спадок Кондакова з позиції власне української історіографії.

image10-1

На відміну від попередніх випусків “Софії Київської”, у четвертому досить широко представлено і доробок української еміграції. Це републікації праць Н. Полонської-Василенко, Б. Крупницького, О. Повстенка та І. Борщака. Праці діаспорних українських дослідників важливі не лише з погляду повернення в українську науку та культуру замовчуваних в Україні імен чи накопичення історіографії. Першочергове їх значення полягає у залучення до української візантиністики як нових проблемних полів, так і нових методологічних підходів, що власне і визначає окрему школу в історіографії.

СК_Кондаков

Традиційно значне місце відводиться публікації досліджень, присвячених історії Софії Київської. Цій темі присвячена одна з праць Кондакова, український переклад якої опублікований у збірці, стаття згаданого О. Повстенко, традиційно цій темі присвятила статтю провідний сучасний софієзнавець Надія Нікітенко, а також Р. Демчук, Мих. Нікітенко, Н. Сінкевич та інші.

IMG_8529

Традиційним уже став бібліографічний та рецензійний розділ, що також покликаний формувати та стимулювати дослідження насамперед українських вчених у сфері української візантиністики та медієвістики загалом.

IMG_8526

Після власне презентації збірки відбулось її активне обговорення, в якому взяли активну участь к. філос. н. – одна з авторів збірки Руслана Демчук, заступник директора з наукової роботи Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського, також один з авторів к. іст. н. Олександр Маврін, відомий український письменник Микола Хомич та інші. Всі учасники зазначили високий рівень збірки, відповідність її кращим традиціям західної науки і побажали успішного продовження розпочатого Інститутом української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського проекту.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s