В культурному центрі «Indie» прочитали лекцію з історії Візантії

8 січня в незалежному культурному центрі «Indie» пройшла відкрита лекція доцента ХНУ імені В.Н. Каразіна Андрія Домановського під назвою «Візантійський таксис».

IMG_2610-1184x789-9a81

Захід відбувся в межах проекту «Вільний університет», який був організований ІЦ «Майдан Моніторинг». На початку лекції прозвучало питання: «Чи була Візантія тоталітарною державою?». Звичайно, що ні. Тоталітаризм як форма державного устрою з’явився лишень в ХХ столітті. Без технічного прогресу його реалізація була неможливою. Проте подібне запитання неодноразово зринає на пострадянському просторі. Адже дослідники, які вивчають історію Візантійської  імперії, знаходять чимало паралелей з совєтським державним устроєм.

«З оглядом на пострадянський дискурс з історії Візантії, Російська Федерація  приділяє особливу  увагу до Візантії як однієї з парадигм побудови російської держави, – розповів Андрій Домановський – історики з різних держав, а особливо ті візантиністи, які є вихідцями з Радянського Союзу, бачили в ній певну подобу сталінської доби, сталінського тоталітаризму. Вони відчували цю подібність. Подібність в стосунках між суспільством і державою. І пасивності суспільства при тотальному всевладді над ним».

В часи Візантійської імперії вважалося, що василевс, тобто імператор, поставлений самим богом і що його влада має божественне  походження. Будь-яке його слово – закон. Для мешканців Візантії це в свою чергу дарувало відчуття стабільності, незмінності імперії.

Проте не можна сказати, що влада василевса була необмежено. По-перше, він був змушений строго слідувати традиціям. По-друге, він залежав від власного бюрократичного апарату. Та і можливість державного перевороту була досить високою – не так багато візантійських правителів померло власною смертю. Більше того – така можливість допускалася якщо, наприклад, василевс порушував незмінні закони. В цьому випадку вбивця колишнього правителя отримував владу з всіма почестями. Адже у Візантійській державі обожнювалася не особа, а посада василевса.  А якщо колишнього василевса було скинуто з престолу – то означає, що того захотів сам бог.

Юлія Гуш

URL

Advertisements

3 comments on “В культурному центрі «Indie» прочитали лекцію з історії Візантії

  1. […] 8 січня 2015 р. у незалежному культурному центрі «Indie» у межах проекту «Вільний Університет Майдан Моніторинг» відбулася відкрита лекція доцента Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Андрія Домановського «Обмежене всевладдя василевса: Чи була Візантійська імперія тоталітарною державою?». […]

  2. […] 8 січня 2015 р. у незалежному культурному центрі «Indie» у межах проекту «Вільний Університет Майдан Моніторинг» відбулася відкрита лекція доцента Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Андрія Домановського «Обмежене всевладдя василевса: Чи була Візантійська імперія тоталітарною державою?». […]

  3. […] 8 січня 2015 р. у незалежному культурному центрі «Indie» у межах проекту «Вільний Університет Майдан Моніторинг» відбулася відкрита лекція доцента Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Андрія Домановського «Обмежене всевладдя василевса: Чи була Візантійська імперія тоталітарною державою?». […]

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s