Четверта меморіальна лекція Ігоря Шевченка «Кінець хозарського іга» (24.11.2014)

Tolochko afisha A4

24 листопада 2014 р. в УКУ відбудеться Четверта меморіальна лекція Ігоря Шевченка «Кінець хозарського іга». Її виголосить доктор історичних наук, член-кореспондент Національної академії наук України, професор Олексій Толочко, який керує сектором досліджень історії Київської Русі в Інституті історії України НАН України.

Професор Толочко викладав у Гарварді та Києво-Могилянській академії, стажувався в паризькому Домі наук про людину. Він є автором низки монографій, зокрема «Київська Русь і Малоросія в ХІХ столітті» (2012), «Historia Rossicа» Василя Татищева (2005), «Князь у Давній Русі: влада, власність, ідеологія» (1992).

Тема Меморіальної лекції пов’язана з ідеєю, що Київська держава виникла і початково розвивалася у конкуренції та протиборстві із Хозарським каганатом. Ця думка надежить до числа найглибших переконань історичної науки. Протягом більш ніж двохсот років довкола цього формуються роздуми про початки Русі. Це — історія Давида і Голіафа, що в багатьох наукових синтезах виступає головним сюжетом східноєвропейської історії ІХ–Х ст.

Між тим, єдиним джерелом, яке розказує цю історію, є «Повість врем’яних літ», створена на початку ХІІ ст. і віддалена від описуваних подій дистанцією у двісті – двісті п’ятдесят років. Лише за наявності почерпнутого з літопису «фонового» або ж «рамкового» знання про русько-хозарські відносини можлива інтерпретація інших — фрагментарних — джерел, що традиційно залучаються на підтримку уявлень про хозарський контекст виникнення Київської держави.

Як могла б виглядати початкова історія русі без оповідної канви «Повісті врем’яних літ»? Що достовірно ми можемо сказати про її перші сто років, спираючись на сучасні подіям джерела? Чи не виявиться, що ідея звільнення з-під «хозарського іга» є лише історіографічним міфом, навіяним середньовічною хронікою? Відповіді на ці та інші питання усі зацікавлені винесуть з анонсованої Меморіальної лекції.

Місце проведення — Академічний корпус Українського Католицького Університету, вул. Козельницька, 2а, цокольний поверх.

Початок о 16:30 год.

Організовує кафедра класичних, візантійських і середньовічних студій УКУ.

URL

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s