ВПІЗНАВАННЯ ВАСИЛЕВСА

basileus_65

З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Путіна?

УВАГА!
У опитуванні можна обрати два варіанти відповіді одночасно!
Усіляко вітаються коментарі до опитування!

Порівнювати сучасних політичних діячів із різними історичними персонажами світового минулого є давньою доброю традицією ЗМІ та суспільствознавчих наук. Ці порівняння стають особливо актуальними щодо тих персонажів світової політики, діяльність яких привертає підвищену увагу через її значущий вплив на долю значної кількості людей, чи навіть на долю усього світу в цілому. Не уникнув порівняння із діячами минулого і нинішній президент Російської Федерації. Із ким його тільки не порівнювали – із Гітлером і Сталіним, Цезарем і Петром І, імператором Миколою ІІ і князем Володимиром Великим… У опитуванні «С кем из политиков XX века вы бы сравнили Путина?» і коментарях до нього згадані кільканадцять відомих світових політичних діячів ХХ ст.

З огляду на важливість «візантійського міфу» у побудові ідеології сучасної російської держави, доволя частими стали також порівняння Владіміра Путіна із візантійськими імператорами. Так, у фільмі намісника московського Сретєнського монастиря архимадрита Тихона (Шевкунова) «Гибель империи. Византийский урок»  його доволі прозоро порівняно із василевсом Василієм ІІ Болгаробойцею (976-1025):

«…в Византии были и очень сильные императоры. Таким был, например, Василий II, кстати, крестный отец нашего святого князя Владимира. Он принял управление империей после тяжелейшего кризиса: страна фактически была приватизирована олигархией. Василий II в первую очередь жестко выстроил вертикаль власти, разгромил сепаратистское движение на окраинах, подавил мятежных губернаторов и олигархов, собиравшихся расчленить империю. Затем он провел «чистку» в правительстве, конфисковал в казну огромные наворованные суммы. Твердые меры Василия II позволили ему довести доходы казны до небывало высоких сумм: годовой доход империи составлял при нем 90 тонн золота».

У газеті «Коммерсантъ» № 15 (3832) (01.02.2008) надруковане інтерв’ю архімандрита Тихона з приводу ідеї фільму:

Журналіст: «Когда смотришь фильм, то складывается впечатление, что он про новейшую историю России, только спроецирован на Византию. В персонажах фильма угадываются конкретные лица современной российской политики: император Василий II  — Владимир Путин, который создает стабфонд страны, борется с олигархами, загнавшими страну в кризис. Олигарх Виссарион, бежавший за рубеж,— явно прообраз Бориса Березовского. Специально сделано, чтобы угадывалось это сходство образов?»
Архімандрит Тихон: «В истории вообще если не все, то очень многое повторяется. Убежден, что византийская история, особенно для нас,— это бесценный кладезь исторических аналогий. И, если хотите, в этой истории можно прочесть предупреждение всем нам, живущим в сегодняшней России. Мы можем и должны, учитывая трагедии и ошибки прошлого, максимально правильно отвечать на повторяющиеся вызовы истории».

Інший відомий священник, протодиякон Андрій Кураєв, як можна припустити з його слів порівнює Путіна з Юстиніаном і (можливо) з Константином Копронімом:

«Если под Православием мы имеет в виду веру апостольскую, веру святоотеческую – то при чем тут Путин? Ему не под силу ее затмить или исказить. Ведь не удалось это греческому императору Константину Копрониму.

…вовсе не Путин придумал «защищать единоверцев» за пределами своего феода или освящать церковными проповедями и образами завоевательные имперские войны. Вот святой и опять же византийский император Юстиниан отвоевывает у еретиков вандалов Северную Африку, некогда бывшую часть Римской Империи».

Британський візантиніст Пітер Франкопан порівняв Путіна із василевсом Алексієм Комніним, зазначивши, що президент РФ «візантійський імператор в усьому, крім імені», а Майкл Стюарт – з Юстиніаном І Великим, який виступив відновлювачем Римської імперії, у кривавих війнах із вандалами і готами повернувши державі Північну Африку, Італію і частину Іспанії.

Редакція сайту «Василевс. Українська візантиністика» має свою думку з приводу візантійського василевса, із яким можна порівнювати президента Російської Федерації Владіміра Путіна, однак не буде озвучувати її, щоб не впливати на «чистоту опитування». Зазначимо лише, що цього імператора включено до переліку можливих варіантів відповіді. Звичайно, наведений перелік умовний і у графі “Власний варіант” Ви можете проголосувати за іншу кандидатуру. Як завжди, вітаються також коментарі до опитування.

Інші опитування від Василевса

Advertisements

18 comments on “ВПІЗНАВАННЯ ВАСИЛЕВСА

 1. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 2. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 3. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 4. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 5. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 6. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 7. […] Предлагаем Вам самостоятельно определить, на кого из византийских императоров более всего похож В. Путин, приняв участие в опросе на сайте «Василевс». […]

 8. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 9. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 10. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 11. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 12. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 13. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 14. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 15. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 16. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 17. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

 18. […] З яким із візантійських імператорів ви порівняли б Пут… […]

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s