Софія Київська відзначила тисячолітній ювілей

Цього тижня в Україні відзначали тисячоліття Софії Київської, хоч історики і продовжують сперечатися, коли ж насправді цей ювілей. У будь-якому випадку Софія – найстаріша споруда Києва і одна з найбільших християнських святинь усієї Східної Європи. Збудований собор майже одразу після запровадження на Русі християнства. Тільки уявіть: у тому самому храмі, до якого сьогодні може зайти кожен охочий, тисячу років тому молився син хрестителя Русі – Ярослав, а, можливо, навіть і сам князь Володимир, який запровадив християнство. Саме з розповіді про Софію розпочинається більшість закордонних путівників по українській столиці.

Утім, опитування “Підсумків тижня” на київських вулицях показало – далеко не всі українці мають хоч приблизне уявлення, що це за собор. Іноді ми захоплюємось закордонними пам’ятками – Біг Беном, чи Ейфелевою вежею, а до власних святинь байдужі. То що треба знати про Софію Київську, щоб збагнути всю її велич? Про це – матеріал Ксенії Поважної.

Собор-історія, Собор-легенда. Софія Київська – символ піднесення Русі, “премудрості Божої” та державності.

Олена Сердюк, директор науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень:

– Такого рівня об’єктів в світі збереглося не так багато і їх можна перерахувати на одній руці. Такої ваги і такого значення.

Головний митрополичий храм Русі був громадським і культурним центром держави. Саме в соборі створено одну з перших бібліотек та скрипторій, де переписували сотні книжок. Тут саджали князів на київський престол, відбувалися прийоми іноземних послів, біля стін собору збиралося Київське віче.

Олена Сердюк, директор науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень:

– До певної міри – це один з національних символів України. І пам’ятка є знаковою для всього східного слов’янства.

Хто був біля Золотих воріт та бачив пам’ятник Ярославу Мудрому із Софійським собором в руці, або уважно читав, що написано на двох гривнях, той добре знає – будував Софію Київську саме син Володимира Хрестителя Ярослав. Цей образ міцно увійшов у історію та підручники. Натомість щодо віку собору вчені сперечаються вже понад 200 років. За “Повістю временних літ” – Софійський собор закладено в 1037-му році. Але в Новгородському літописі згадується вже 1017-й. Тепер нова концепція – Софію Київську будував не Ярослав, а Володимир у 1011-му році.

– Шість тисяч пятсот тридцятий рік… Це 1022 рік від Різдва Хрестового.

За допомоги нехитрих знарядь праці – лупи та ліхтарика, В’ячеслав перечитав вже 7 тисяч написів на фресках Софійського собору. В ті часи малювати на стінах було не соромно. Так звані “графіті” – видряпувались голкою. Це молитви та написи побутового характеру. Найбільш ранні автографи датовані – 1019, 1022, 1033 роками.

В’ячеслав Корнієнко, провідний співробітник національного заповідника “Софія Київська”:

– Встановивши, коли дні 11 травня і 4 листопада припадали на неділю, коли освячувалися храми, вийшло на ці дати – 1011 рік – початок будівництва, і 1018 рік – перша літургія, освячення престолу.

Надія Нікітенко вже тридцять років вивчає Софію, переконана – це суцільне прославлення Володимира та гімн Хрещенню Русі. Про це, мовляв, свідчать не лише графіті. У світських портретах вчена бачить теж Володимира, його дружину – візантійську принцесу Анну та їхніх дітей. Щодо року закладення – є більш вагомий доказ.

Надія Нікітенко, завідувач відділу національного заповідника “Софія Київська”:

– На 4-х арках, які підтримують центральний купол, за часів митрополита Петра Могили у 1634 році був зроблений такий напис:”Начє здатєся сєй примудрості Божия Храм в лєто 1011″. Звідки міг взяти цю дату Петро Могила? Щоб помістити її в найбільш відповідальній написі собру?

Історик та археолог Гліб Івакін каже: Петро Могила цю дату взагалі не брав нізвідки. Це помилка, яку допустили реставратори. Як і більшість істориків Академії наук, вчений не згоден з тим, що Софії вже 1000 років і побудована вона Володимиром, а Ярослав просто привласнив собі славу батька.

Гліб Івакін, заступник директора Інституту археології НАНУ:

– Це абсурдна ситуація. Ярослав, який прийшов після кривавої міжусобиці, він підкреслював, що він нащадок батька, що любить справу батька, і він продовжує її. Якщо б він продовжував за Володимиром Софію, це було б вигідно йому.

Є ще багато питань без відповідей. Утім на популярність та велич Софії Київської – це не впливає. Святкування міленіуму – привід, принаймні, дізнатись про неї більше. Адже українці наче й цінують своє, та майже нічого про Собор не знають. Тож і дата, і постать будівельника – не питання.

Ірина, студентка 4 курсу, м. Харків:

Ууу, да нет. Знаю, что собор Софийской Богоматери, все…

Тим часом сама пам’ятка з кожним роком потребує все більшої уваги до себе. 1000 років – вже навіть не старість, а древність.

Олена Сердюк, директор науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень:

– З одного боку, іде забудова з боку Софійського собору, з іншого – транспортне навантаження. З третього боку – ідуть техногенні навантаження, пов’язані з вібраціями, станом чистоти повітря.

Останні два роки дуже стрімко піднімається рівень ґрунтових вод. Фахівці кажуть: то через забудови навколо Софії. Для діагностики стану споруд у заповіднику працюють 50 фахівців. Згодом такий моніторинг планують зробити автоматизованим.

Лишається ще одна проблема: Україна має скарб та не вміє його показати. У місті відсутні вказівники та інформаційні буклети.

Неля Куковальська, директор національного заповідника “Софія Київська”:

– Щоб хоча би у вихідні дні зняти транспортне навантаження. Щоб на цій території можна було б погуляти, насолодитись пам’ятками.

До цих новацій іще не близько. Натомість з першого січня 2012 року в Софійському заповіднику принаймні запрацюють аудіо-гіди.

Ксенія Поважна, журналіст:

– Скільки б років не було Софійському собору – 1000, або майже 1000, – він є найстарішою спорудою Києва, символ духовності, древності та величі нашого народу. І поки стоїть Софія, стоїть Київ, а з ним – і вся Україна.

Автор: Ксенія Поважна. Оператори: Вадим Тимофєєв, Олександр Колосов. Підсумки тижня.

URL

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s