Отець Іван Меєндорф – сучасний свідок живої Традиції

Отець Іван Меєндорф походив з російсько-балтійської німецької аристократичної сім’ї, яка, як і багато інших російських родин, емігрувала на Захід після приходу більшовиків до влади в Росії. Іван Феофілович барон фон Меєндорф – так звучало його повне ім’я з титулами – народився у Франції у паризькому передмісті Нейї-на-Сені 17 лютого 1926 року. З дитинства він прислуговував при Свято-Олександро-Невському катедральному соборі спочатку паламарем, а потім піддияконом при Митрополиті Євлогії (Георгієвському). Освіту він здобув у Парижі в Сорбоні і Свято-Сергієвському православному інституті, де згодом викладав грецьку мову і церковну історію, а потім у 32 роки захистив докторську дисертацію на тему богословських поглядів св. Григорія Палами. Кілька місяців пізніше в 1959 році відбулись його дияконські та єрейські свячення і переїхав до Сполучених Штатів, де працював професором церковної історії та патристики у Свято-Володимирській семінарії в Нью-Йорку.

Духовне покликання священика і професійна кар’єра університетського професора комплементарно поєдналися в особі о. Івана Меєндорфа. Ще перебуваючи у Парижі, він брав активну участь у заснуванні і розвитку Всесвітньої федерації православної молоді «Синдесмос», згодом став її президентом з 1954 по 1964 року. Незважаючи на те, що він викладав у Свято-Володимирській семінарії, де від 1984 до 1992 року займав посаду декана, він також був лектором з візантійського богослов’я у дослідницькому центрі Дамбартон Овкс Гарвардського університету та професором Візантійської історії у Фордамському університеті. Окрім цього, о. Іван Меєндорф був позаштатним професором Колумбійського університету і Богословської семінарії Юніон. Отцю Іванові Меєндорфу надали почесний докторат від Університету Нотер Дам, Богословської семінарії Дженерал та Ленінградської богословської академії. Він також був член-кореспондентом Британської академії наук.

Отець Іван Меєндорф належав до різних професійних товариств і організацій, в різні роки був президентом Православного богословського товариства Америки, Американської патристичної асоціації та входив до Виконавчого комітету Сполучених Штатів для Візантійських студій. Він був також членом Національного фонду розвитку гуманітарних наук, Фонду Дж. С. Ґуґґенгайма. Під час праці у Свято-Володимирській семінарії він працював багаторічним головним редактором наукового журналу Saint Vladimir’s Theological Quarterly та редактором щомісячної газети The Orthodox Church.

У служінню Церкві отець Іван Меєндорф разом з протопресвітером Олександром Шмеманом був ініціатором створення канонічної організації Американської Православної Церкви і протягом багатьох років займав посаду голови Відділу зовнішніх зв’язків цієї помісної Церкви. Він був одним із радників глави Північно-Американської митрополії Російської Православної Церкви, що згодом стала Американською Православною Церквою, Митрополита Американського і Канадського Феодосія (Лазора).

Отець Іван Меєндорф займав чітку позицію в міжцерковних стосунках, не сприймав етноцентричність у християнстві і щиро вірив у справу єднання християн на Євангельських засадах віри та любові. Саме тому він брав активну участь в екуменічному русі. Упродовж багатьох років він був членом центрального комітету Всесвітньої Ради Церков і протягом семи років очолював Комісію «Віра і Церковний устрій».

Отець Іван Меєндорф помер раптово від раку підшлункової залози 22 липня 1992 р., кілька тижнів після того, як вийшов на пенсію, залишивши посаду декана Свято-Володимирської семінарії і виїхавши на відпочинок до Монреалю в Канаді. Він був одружений і мав четверо дітей та шестеро внуків.

Дослідницька спадщина о. Івана Меєндорфа надзвичайно об’ємна і багатогранна. Ще працюючи і навчаючись у Парижі, він підготував переклад французькою мовою і критичне й до сьогодні стандартне видання текстів св. Григорія Палами, що спричинило розвиток так званого неопаламізму, який став майже синонімом до неопатристичного синтезу, який започаткував        о. Георгій Флоровський. Дисертацією на тему богословської спадщини         св. Григорія Палами о. Іван Меєндорф продовжив і посилив патристичне відродження православної богословської думки XX ст. Праці о. Івана Меєндорфа в царині христології, східно-християнської духовності, еклезіології, церковної історії та екуменізму стали фундаментальними та їх вивчають не лише у православних семінаріях, але також і в католицьких, і протестантських богословських школах. Отець Іван Меєндорф є автором понад десятка книг, тематика яких заторкує теми ідентичності Православної Церкви у минулому та в сучасному, проблеми стосунків Православної Церкви з іншими церквами, а також питання єдності та уряду Церкви, християнського свідчення та християнської сім’ї в сучасному світі. Його праці перекладені на німецьку, італійську, грецьку, фінську, іспанську, датську, японську, сербську, польську та ін. мови.

Отець Іван Меєндорф не боявся виступати проти православних традиціоналістів і особливо критикував Російську Православну Церкву за межами Росії у прив’язаності до російського антибільшовизму. Він також критикував монахів з Гори Афон за те, що вони проголосили справу екуменізму «єрессю».  Він не сприймав та засуджував неграмотність і упередженість до науки серед священиків і мирян. Ніколи не толерував слово «діяспора», коли цей термін вживали для опису Православної Церкви в Америці, оскільки цей термін, згідно з переконаннями о. Івана Меєндорфа, цілком заперечує визнання Церкви як єдиної, святої, соборної і апостольської. З іншого боку, о. Іван Меєндорф чудово знав Типікон і любив Візантійську літургію. Він глибоко і особисто переживав своє священиче покликання як служіння людині і як дорогу до святості. Його прагнення жити згідно з Євангелієм було єдиним важливим стержнем, на якому трималася і навколо якого оберталася його науково-дослідницька, викладацька і адміністративна праця.

Автор: Олег Кіндій

URL: http://www.dukhovnist.in.ua/uk/postaty/63.html

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s