Шевченко Ігор. Україна між Сходом і Заходом. Нариси з історії культури до початку XVIII століття / авторизований переклад з англійської Марії Габлевич, під редакцією Андрія Ясіновського. Львів: Інститут Історії Церкви Львівської Богословської Академії 2001.XIX+250 с., 5 карт.

Книга професора Ігоря Шевченка, високого інтелектуала, одного із найвидатніших спеціалістів у ділянках візантійської і слов’янської історії та культури, представляє середньовічну і ранньомодерну історію України в широкій культурологічній перспективі у контексті її зв’язків зі Сходом (Візантією, Московською / Російською державою та Османською імперією) і Заходом (Польщею та Австро-Угорщиною). Дванадцять нарисів, з яких складається книжка, охоплюють період від впровадження християнства у Київській Русі до початку XVIII ст.

Автор максимально об’єктивно й безпристрасно аналізує різні рівні проникнення східних і західних культурних елементів в Україну. Візантія, завдяки успішній християнській місії, заклала основи і дала могутній поштовх розвиткові культури Київської держави. Візантійська спадщина була визначальною складовою в культурному спектрі Давнього Києва і не втратила своєї ваги до сьогоднішнього дня. Впливи Візантії і Царгородського патріархату залишалися актуальними і в епоху поділу Київської Русі, коли політичні акценти в діалозі з Константинополем почали зміщатися з Києва через Суздаль і Владимир до Москви. Спільність віри і схожість історичної долі греків та населення українсько-білоруських земель сприяли швидкому засвоєнню тут інтелектуальної спадщини греків у пост візантійський період, що знайшло свій вираз у створенні шкіл з викладанням грецької мови, перекладацькій, редакційній та видавничій роботі над візантійських авторів.

Іншим, протилежним полюсом, звідки в середньовічну і особливо ранньомодерну епоху йшли культурні імпульси, був Захід. Головними воротами, крізь які ця культурна традиція проникала до України, була Польща. На фоні взаємодії протилежних культурних впливів і в результаті організаційних і культурних ініціатив української та білоруської суспільної еліти відбувалося відродження віри і формування своєрідної руської культурної ідентичності.

Кожен нарис є самодостатнім дослідженням і вражає читача послідовним викладом, чіткою аргументацією, розмаїттям прикладів, багатою джерельною базою. Науковий апарат включає списки літератури, що супроводжують кожну статтю, а також хронологічні таблиці, покажчик та карти. Інтелектуальна віртуозність, широка ерудиція і блискучий стиль викладу автора роблять цю книжку не лише корисним посібником для студентів, але й захоплюючою лектурою для широкого кола читачів.

ЗМІСТ

Франк Сисин. Переднє слово; о. Борис Ґудзяк. До українського читача

Ігор Шевченко. Передмова; До українського видання

 

Нарис 1. Україна між Сходом і Заходом

Нарис 2. Візантія і слов’яни

Нарис 3. Релігійні місії очима Візантії: імперський зразок і його місцеві варіанти

Нарис 4. Християнізація Київської Русі

Нарис 5. Суперник та епігон Києва: Владимиро-Суздальське князівство

Нарис 6. Політика візантійського патріархату у Східній Європі в XIV столітті

Нарис 7. Візантія і східні слов’яни після 1453 року

Нарис 8. Польща в українській історії

Нарис 9. Відродження руської віри

Нарис 10. Релігійна полемічна література в українсько-білоруських землях у XVI-XVII ст.

Нарис 11. Багатоликий світ Петра Могили

Нарис 12. Формування національної самосвідомості перед 1700 роком

 

Хронологічні таблиці

Географічні карти

 

Нариси присвячено пам’яті мого батька, який вірив в Україну і від 1917 року до смерті в 1941 році у Варшаві присвятив своє життя українській справі

Перекладено за виданням:

Ševčenko, Ihor. Ukraine between East and West. Essays on Cultural History to the Early Eighteenth Century. Edmonton — Toronto: Canadian Institute of Ukrainian Studies Press 1996. XIX+234 c., 4 карти.

ISBN 966-7034-22-4

Центр досліджень історії України ім. Петра Яцика Канадського інституту Українських Студій Альбертського Університету

Західна історіографія України випуск 3

Інститут історії Церкви Львівської Богословської Академії

URL: http://izbornyk.org.ua/ishevch/ishev.htm

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s